Keď korálky pomáhajú

Autor: Ingrid Škropeková | 4.11.2019 o 9:00 | (upravené 4.11.2019 o 10:36) Karma článku: 1,06 | Prečítané:  330x

Viete si predstaviť, že vaše dieťa bojuje so zákerným ochorením a neviete mu pomôcť? Nemáte čarovný prútik, musíte mu byť len oporou a kráčať spolu s ním. To je to najviac, čo mu môžete dať. Alebo?

​Obraz dieťaťa, ktoré si tlačí svoju chemoterapiu na stojane pred sebou a kráča s rodičom po Klinike pediatrickej onkológie a hematológie je tu tak bežný, že sa nad ním už nik nepozastavuje. Aspoň tu nie. Nie milí priatelia, žiadne slzy. Nie je na ne čas a nemáte ani dôvod. Aj napriek tomu, že vidíte hlavy bez vlasov, pretože vplyvom chemoterapie vypadnú a často je nutné ostrihať ich skôr, ako dieťaťu začnú zostávať v rukách, či rukách maminky a ocka. Pod kľúčnou kosťou vytŕča čosi zvláštne. Je to port-a-cath, hovorovo port, ktorý sa implantuje pod kožu a dieťaťu sa tak dostáva chemoterapia bez toho, aby bolo neustále pichané. Ďalšie dieťa na vozíčku sa po lumbálnej punkcii, hovorovo lumbálke, nesmie hýbať. Odoberali mu vzorku z miechy. To je to, čo môžete vidieť. Ale odohráva sa tu množstvo ďalších odberov, zákrokov, vyšetrení... Niektoré sú bolestivé, iné vyvolávajú strach, no v skutočnosti nebolia. Každopádne, deťom na všetky treba odvahu. Odvahu zabojovať so strachom, odvahu neplakať, odvahu bojovať... 

Svetielko nádeje potrebuje vyzbierať finančné prostriedky na korálky, ktoré budú môcť pravidelne dokupovať. Každá korálka znamená iný zákrok, teda budú rôzne. 

Odber krvi, odber kostnej drene, chirurgický zákrok, odber vzorky, anestézia,MR, CT, PCT, MIBG, scintigrafia, sono, lumbálna punkcia, napichnutie port-a-cathu, vytiahnutie ihly z port-a-cathu, zavádzanie centrálneho katétra, preliepanie centrálneho vstupu, chemoterapia, transfúzia, ostrihanie vlasov, hospitalizácia na ARO, konziliárne vyšetrenia..., to všetko podstupuje dieťa v liečbe. Za každé také vyšetrenie dostane korálku a môže si tak vyskladať náhrdelník odvahy... 

Prečo korálky? Pretože práve korálky sú symbolom odvahy a sily. Už v dávnych časoch ich používali bojovníci na pomoc a špeciálnu ochranu. Používajú sa v kresťanstve pri výrobe Ruženca. Symbolizujú uzdravenie, ale sú  im pripisované aj liečivé schopnosti, ktorým nemusíme veriť. Dôležité však je, že môžu vyčariť úsmev na tvári a pomôcť zdolávať krok za krokom liečbu. 

 

„Blížia sa Vianoce a s nimi chuť ľudí pomáhať a nakupovať do nemocnice hračky. Málokto si však uvedomuje, že hračky deťom nepomáhajú a často ich býva nadbytok. Preto sme sa týmto projektom rozhodli dať ľuďom možnosť prispieť na konkrétnu vec, v tomto prípade korálky, ktoré reálne deťom pomôžu. Psychická podpora je totiž niečo, čo dodáva silu a chuť bojovať. Po vyliečení môžu deti s hrdosťou spomínať na to, čo zvládli. Pretože práve množstvo korálok v náhrdelníku im bude pripomínať ich úžasnú odvahu“.

​Dajte prosím vedieť o projekte aj vašim známym zdieľaním. 

Ak chcete Svetielko nádeje podporiť priamo, môžete tak urobiť tu:

Bankové spojenie: Tatra banka, a.s.
IBAN: SK83 1100 0000 0026 2075 6262, s variabilným symbolom 555
SWIFT: TATRSKBX

 Alebo prostredníctvom výzvy zverejnenej tu:

https://www.ludialudom.sk/vyzvy/6739

Ď*A*K*U*J*E*M*E*  

 *fotografie sú ilustračné a použité  z webu https://www.beadsofcourage.org/

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

Cynická obluda

Kotleba môže všetko

Keď sa novinári pýtali polície, ako budú riešiť porušenie nariadení Kotlebom, odpoveď bola, že nijako.


Už ste čítali?